Το πάλεψε στην Κρήτη

admin
admin
21 Νοεμβρίου 2015, 23:39

Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι παίζοντας σωστή άμυνα και χωρίς να αφήνουν περιθώρια στους «κρητικούς» για εύκολα καλάθια. Βρισκόταν σχεδόν πάντα μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς να μπορούν να αποκτήσουν μια ασφαλή διαφορά. Ωστόσο, με μία καλή για τα Τρίκαλα διαφορά έληξε το πρώτο δεκάλεπτο καθώς με τον Ντάουελ σε καλή φόρμα το δεκάλεπτο έληξε 19-25. Στο δεύτερο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ αλλά με τα Τρίκαλα να είναι σχεδόν πάντα στο +1 με το σκορ ημιχρόνου να καταλήγει στο 41-42. Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τα Τρίκαλα να κάνουν το χειρότερο δεκάλεπτο τους στο παιχνίδι, επιτρέποντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ στον αντίπαλο, να δίνουν δεύτερες ευκαιρίες για καλάθι  και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 64-57. Όλα μπορούσαν να βαδίσουν καλύτερα για τα Τρίκαλα αν στην τέταρτη περίοδο απέφευγαν τα βεβιασμένα λάθη. Τα Τρίκαλα δεν παράτησαν το παιχνίδι καθώς με Κόνγκερ, Σοκό καθώς και Ρόμπινσον δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει. Ωστόσο δεν κατάφεραν στο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού να εκμεταλλευτούν τα σοβαρά λάθη του αντιπάλου και να πλησιάσουν τη μικρή διαφορά που υπήρχε με το τελικό σκορ να γράφει 83-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 41-42, 64-57, 83-79

Ανά δεκάλεπτο: 19-25, 22-17, 23-15, 19-18

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 6, Σχίζας 2, Σάφτεναρ 14, Χάροου 10, Στόουν 17, Ρέλφορντ 2, Γιαννόπουλος 18, Τσκαλέρης 2, Κάρτερ 7, Ματαλόν 5.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Κάντουγκαν 5, Ντάουελ 12, Τσιάρας 7, Κόντζερ 18, Τιγκ 9, Σοκό 8, Τσιλούλης, Καραθανάσης 2, Καλές 4, Ρόμπινσον 14, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης.