Προημιτελικός Κυπέλλου ΕΠΣΤ – Αποκλεισμός για Μετέωρα και Καστράκι από το κύπελλο – Φήκη – Μετέωρα [Παράταση (1-0)] – Νεοχώρι – Καστράκι (1-0)

DSD_2824_DCE

Καλησπέρα σας,

Βρισκόμαστε ήδη στο γήπεδο της Φήκης για τον προημιτελικό αγώνα του Κυπέλλου ΕΠΣΤ ανάμεσα στην ομάδα της Φήκης και την ομάδα της πόλης μας τον Α.Σ. Μετέωρα όπου μέσω του stagonsports θα έχετε την δυνατότητα να ενημερώνεστε για την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Παράλληλα, θα ενημερώνεστε και για το άλλο παιχνίδι οπού δίνει η τοπική ομάδα του Καστρακίου εκτός έδρας με αντίπαλο το Νεοχώρι.

Οι δύο ομάδες έχουν ξεκινήσει το ζέσταμα τους ενώ απέχουμε 25′ λεπτά πριν την έναρξη του παιχνιδιού που ξεκινάει στις 2:30

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων είναι Φήκη(Κνέζεβιτς):Ντόβας, Γούτσιος, Τσερέπης, Στεφόπουλος, Τασιόπουλος, Παπαευθυμίου Σκόνδρας, Καραϊσκος , Μπαλτιμάς, Τεντολούρης(78′ Τεντολούρης), Τσικρικάς(78′ Νούνος)

Μετέωρα(Γκούμπλιας):Νιάρχος, Σκρέκας, Γκόβαρης, Κωστής,(25′ λ.τ. Μόκας) Νταλούκας(83′ Κουβελάς), Τσιαντούλας, Παπαγεωργόπουλος, Βουλτσίδης(62΄ Λίτσιος), Σακελλαρίδης, Γραβάνης, Αυγέρος.

Ο διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Μανασης Κ. με βοηθούς τους Κωτουλα και Τσακνή.

Έναρξη του παιχνιδιού

4′ Για την ομάδα της Φήκης η πρώτη φάση του παιχνιδιού με τον Παπαευθυμίου να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό των Μετεώρων και κατέληξε κόρνερ.

Βρισκόμαστε στο 13′ λεπτό του παιχνιδιού με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο, ενώ δυνατές μάχες γίνονται στον χώρο του κέντρου καθώς και οι δύο ομάδες προσπαθούν να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα βρίσκεται και το άλλο παιχνίδι ανάμεσα στο Νεοχώρι και το Καστράκι μέχρι στιγμής.

metewra2             Μονομαχία ανάμεσα σε Σακελλαρίδη και Τασιόπουλο

20′ Πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για την ομάδα των Μετεώρων, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Αυγέρου ο Ντόβας θα αποκρούσει με τον Παπαγεωργόπουλο στην επαναφορά να σουτάρει όμως ο τερματοφύλακας της Φήκης είχε και πάλι απάντηση καθώς μπλόκαρε την μπάλα.

Πλησιάζουμε στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης με το παιχνίδι να έχει έναν αρκετά καλό ρυθμό.

25′ Πρώτη αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα των Μετεώρων με τον Βαγγέλη Κωστή να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο και τον Μόκα να παίρνει την θέση του.

30′ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα της Φήκης να ανοίξει το σκορ με την μπάλα να φτάνει στον Παπαευθυμίου μετά από διώξιμο του Τσιαντούλα όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Νιάρχου.

Στο άλλο παιχνίδι το Νεοχώρι έχει ανοίξει το σκορ απέναντι στην ομάδα του Καστρακίου και προηγείται με 1-0.

38′ Μία ακόμη φάση για την ομάδα της Φήκης, αυτήν την φορά ο Στεφόπουλος δοκίμασε μία σέντρα-σουτ αλλά ο Νιάρχος δεν αιφνιδιάστηκε διώχνοντας σε κόρνερ.

40′ Ο Τασιόπουλος έκανε την σέντρα με τον Σκόνδρα να παίρνει την κεφαλιά όμως ο Νιάρχος για δεύτερη συνεχόμενη φορά στα τελευταία λεπτά κρατάει το μηδέν μπλοκάροντας την μπάλα.

Είναι εμφανές ότι η ομάδα της Φήκης ψάχνει ένα γκολ λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο προκειμένου να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

44′ Ο Τσικρικάς βγήκε απέναντι από τον Νιάρχο όπου προσπάθησε να τον κρεμάσει αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία των Μετεώρων.

46′ Τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Παπαευθυμίου θα κάνει το σουτ ο Νιάρχος και πάλι θα αποκρούσει και στην συνέχεια η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι.

Λήξη ημιχρόνου

Η ομάδα της Φήκης ήταν καταιγιστική στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου καθώς δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες με τον τερματοφύλακα των Μετεώρων να είναι ο κορυφαίος για την ομάδα του σ αυτό το πρώτο ημίχρονο καθώς κράτησε το μηδέν σε αρκετές φάσεις του παιχνιδιού.

Χαρακτηριστικά να αναφέρουμε ότι η ομάδα της Φήκης είχε 6 καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ ενώ η ομάδα των Μετεώρων μόνο μία.

Στο Νεοχώρι το παιχνίδι απέναντι στην ομώνυμη ομάδα και τον Βράχο Καστρακίου παραμένει 1-0 στο ημίχρονο.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

50′ Ο Τεντολούρης από πλάγια θα κάνει την σέντρα με τον Γκόβαρη να παρεμβαίνει τελευταία στιγμή πριν τον Τσικρικά και να παραχωρεί κόρνερ.

51′ Μία ακόμη σέντρα από τον Τασιόπουλο αυτήν την φορά με αποδέκτη τον Τσικρικά ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έκανε το μονοκόμματο σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η Φήκη μπήκε με τον ίδιο δυνατό ρυθμό που έκλεισε το ημίχρονο χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες στα πρώτα έξι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Σίγουρα η ομάδα των Μετεώρων θα πρέπει να ανεβάσει την απόδοσή της προκειμένου να μην επιτρέψει στην αντίπαλη ομάδα να δημιουργήσει κι άλλες επικίνδυνες ευκαιρίες.

55′ Ο Στεφόπουλος θα κάνει την σέντρα ο Σκόνδρας θα πάρει την κεφαλιά αλλά η μπάλα θα καταλήξει λίγο άουτ.

Ήδη στα πρώτα 10 λεπτά η ομάδα της Φήκης έχει χάσει 3 ευκαιρίες. Πολύ πιθανόν αν συνεχίσει με αυτόν τον ρυθμό κάποια στιγμή να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, όμως είναι σημαντικό να μην ξεχνάμε τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου, καθώς η ομάδα των Μετεώρων έχει την ποιότητα να πετύχει κάποιο γκολ έστω και με μία φάση που θα της δοθεί.

Ίδιο είναι το σκορ στο παιχνίδι Νεοχώρι – Καστράκι με την τοπική μας ομάδα να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 1-0.

60′ Ο Σκόνδρας θα εκτελέσει το κόρνερ, μετά από σύγχυση στην περιοχή των Μετεώρων η μπάλα θα φτάσει στον Στεφόπουλο το σουτ του οποίου θα περάσει άουτ.

61′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Βουλτσίδη να ανοίξει το σκορ για λογαριασμό των Μετεώρων όταν το σουτ που έκανε ανάγκασε τον Ντόβα σε ωραία επέμβαση.

62′  Ο Βουλτσίδης μετά την ευκαιρία που έχασε δίνει την θέση του στον Λίτσιο. Δευτερη αλλαγή για την ομάδα των Μετεώρων.

70′ Σκόνδρας και Τεντολούρης έκρυψαν την μπάλα με φοβερή συνεργασία με τον Σκόνδρα να κάνει το σουτ και τον Νιάρχο να μπλοκάρει.

μετεωρα3                                             Συναγερμός στα καρέ των Μετεώρων

75′ Αλλαγές για την ομάδα της Φήκης Τσικρικάς και Τεντολούρης περνάνε εκτός αγωνιστικού χώρου και στις θέσεις τους μπαίνουν οι Τεντολούρης και Νούνος.

78′ Άλλη μία καλή ευκαιρία για την ομάδα της Φήκης με τον Σκόνδρα να εκτελεί το φάουλ και τον Παπαευθυμίου να κάνει το ανάποδο ψαλίδι όμως η μπάλα για ακόμη μία φορά καταλήγει άουτ.

83′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ομάδα των Μετεώρων στην θέση του Νταλούκα μπαίνει ο Κουβελάς.

88′ Φοβερή ευκαιρία για την ομάδα των Μετεώρων με τον νεοεισελθέν Κουβελά να χάνει διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Ντόβα να τον νικάει και στις δύο περιπτώσεις.

Να σας ενημερώσουμε ότι η ομάδα του Καστρακίου δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ απέναντι στο Νεοχώρι με το σκορ να λήγει στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων και τον Βράχο να μην συνεχίζει στον θεσμό του κυπέλλου.

Τέλος δευτέρου ημιχρόνου

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι έτσι οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο της παράτασης

92′ ΓΚΟΛ 1-0 για την Φήκη! Ο Τσιαντούλας σύμφωνα με το ρέφερι  θα κάνει χέρι στην περιοχή των Μετεώρων δείχνοντας το σημείο του πέναλτι και ο Καραϊσκός ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση και έγραψε το 1-0.

94′ Κόκκινη κάρτα για την ομάδα των Μετεώρων ο Τσιαντούλας έκανε το φάουλ στον Σκόνδρα και θα αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

97′ Ευκαιρία για τα Μετέωρα ο Γραβάνης μέσα στην περιοχή θα στρώσει στον Λίτσιο το σουτ του όμως θα αποκρούσει σε κόρνερ ο Ντόβας.

100′ Τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Αυγέρος θα βγάλει την σέντρα ο Γραβάνης θα στρώσει στον Παπαγεωργόπουλο όμως το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Ημίχρονο Παράτασης

110′ Μεγάλη ευκαιρία για τα Μετέωρα ο Λίτσιος δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μπροστά στην γραμμή του τέρματος της Φήκης και στην συνέχεια της φάσης η Φήκη βγήκε στην αντεπίθεση με τον Καραϊσκο να βγαίνει απέναντι από τον Νιάρχο και τον τερματοφύλακα των Μετεώρων να τον σταματάει.

113′ Ο Σκόνδρας χάνει την ευκαιρία να κάνει το 2-0 για την ομάδα του λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Συγκλονιστικό παιχνίδι με τα Μετεώρα να πιέζουν για το γκολ παρότι παίζουν με 10 παιίχτες.

Τέλος παράτασης

Η Φήκη πήρε την πρόκριση με σκορ 1-0 απέναντι στην ομάδα των Μετεώρων με γκολ που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης με πέναλτι ο Καραϊσκος.

Να θυμίσουμε ότι και το Καστράκι ηττήθηκε με το ίδιο σκορ 1-0 εκτός έδρας από το Νεοχώρι, ενώ το Ελευθεροχώρι κέρδισε 3-2 τα Σαράγια και πήρε την πρόκριση.