Νίκη της Ξάνθης με εκπληκτικό Ζαρόπουλο – Συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις ο Καλαμπακιώτης άσσος της Ξάνθης

21 Φεβρουαρίου, 2016 22:25 Επιμέλεια: / , ,

12710797_10153379722732043_6571750674912052725_o

Η Ξάνθη επικράτησε 1-0 του Πανθρακικού με το γκολκίπερ της να πραγματοποιεί τεράστια εμφάνιση
ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 23η αγωνιστική

SKODA ΞΑΝΘΗ-ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: 1-0

ΓΗΠΕΔΟ: SkodaΞάνθη Αρένα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χ.Μήτσιος

Η Ξάνθη πήρε το ντέρμπι της Θράκης επικρατώντας με 1-0 του Πανθρακικού. Πρωταγωνιστής του ματς ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, Μιχάλης Ζαρόπουλος που με τις επεμβάσεις του κράτησε το μηδέν.

Toπρώτο μέρος ήταν από τα χειρότερα που έχουμε δει φέτος στη Σούπερ Λίγκα. Μοναδική αξιόλογη φάση ένα σουτ του Ηλιάδη στο 44′ που έφυγε άουτ. Ό,τι δεν έγινε στα πρώτα 45λεπτά συνέβη στα πρώτα της επανάληψης. Η Ξάνθη απείλησε στο 47′ όταν ο Νέτο έκανε το σουτ και ο Αθανασιάδης έδιωξε με τα πόδια. Τέσσερα λεπτά μετά ο Χασομέρης έπιασε την κεφαλιά και ο Ζαρόπουλος με τρομερή επέμβαση κράτησε το μηδέν. Στο 64′ ο Ηλιάδης απείλησε με σουτ και στο επόμενο λεπτό η ομάδα της Κομοτηνής άγγιξε το γκολ όταν ο Ζαρόπουλος, με ένα μεγάλη επέμβαση, είπε «όχι» στην κεφαλιά του Χαβίτο. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 70′ ο Μπαϊκαρά ανενόχλητος έστειλε με το κεφάλι άουτ την μπάλα. Ο χορός των χαμένων ευκαιριών του Πανθρακικού συνεχίστηε στο 78′ με τον Χαβίτο να σουτάρει και τον Ζαρόπουλο να κάνει εκπληκτική απόκρουση. Η Ξάνθη απάντησε στο επόμενο λεπτό όταν ο Αθανασιάδης «έβγαλε» το σουτ του Ορφανίδη. Στο 84′ ο Σκούρτης απείλησε με σουτ και δύο λεπτά μετά ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους. Ο Αθανασιάδης έκανε τραγική έξοδο και ο Παπαστεριανός από κοντά έκανε το 1-0.

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπέρτος, Γουάλας (80’Κρίστοφερ), Λισγάρας, Καρυπίδης, Βασιλακάκης (56’Παπαστεριανός), Λουσέρο, Νιέτο, Ορφανίδης, Ντιμιτρόφ, Καπετάνος.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Γ. Χατζηνικολάου): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μελίσσης (56’Χρήστου), Μπουγαΐδης, Ηλιάδης, Τσιάρας, Χαβίτο (88’Ιγκόρ), Μπαϊκαρά, Χασομέρης (73’Φωτάκης), Ντιγκινί.

πηγή:aek365.com