Γιορτή του μπάσκετ στα Τρίκαλα

15 Νοεμβρίου, 2015 19:00 Επιμέλεια: / , ,

mantzaris

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την έβδομη συνεχόμενη νίκη του σε Ελλάδα και Ευρώπη, επικρατώντας εκτός έδρας των Τρικάλων με σκορ 69-89.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έβγαλε άμυνες, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και προηγήθηκε γρήγορα με 10-0, αξιοποιώντας στην επίθεση και τον Μιλουτίνοφ. Ο Πρίντεζης αποχώρησε στο 5′, καθώς αισθάνθηκε ένα σφίξιμο στη μέση και οι ερυθρόλευκοι τον κράτησαν στον πάγκο ώστε να προστατευθεί ενόψει της συνέχειας. Ο Λοτζέσκι έφερε την διαφορά στο +14 (9-21) στο 7′, ο Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικός στο «4», με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 17-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συνέχισε το ροτέισον, ο εξαιρετικός Μάντζαρης έφτασε τις 6 ασίστ στο ματς, βγάζοντας και καλές άμυνες, με τα Τρίκαλα να γυρνάνε σε άμυνα ζώνης, η οποία έφερε αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 24-30 στο 16′, με το πρώτο τρίποντο στο ματς να μπαίνει στο 17′ με τον Μάντζαρη. Ο Ολυμπιακός βρήκε και πάλι ρυθμό στο παιχνίδι του, ο Αγραβάνης με τρίποντο έφερε την διαφορά ξανά στο +14 (29-43), με το πρώτο μέρος να βρίσκει τους Πρωταθλητές να προηγούνται με σκορ 31-43.

Στη τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πήρε… φωτιά από την περιφέρεια, μετρώντας 7/8 (!) τρίποντα στο δεκάλεπτο, παίζοντας παράλληλα και εξαιρετική άμυνα (13-32). Ο Στρόμπερι από τα 6.75 μέτρα εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (33-53), ο Αθηναίου με τον ίδιο τρόπο έδωσε προβάδισμα 25 πόντων (39-64) στο 27′, με την διαφορά να φτάνει και στο +33 (39-72) με τον Χάντερ, με τους Πρωταθλητές να έχουν κυριαρχήσει στο παρκέ, τρέχοντας συνεχώς στον ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία, έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεση, με το 44-77 να είναι το σκορ στο 30′.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον κόουτς Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, βάζοντας στο ματς και τον Τολιόπουλο, αλλά ζητούσε από τους παίκτες του να είναι σοβαροί μέχρι το τέλος. Ο Αθηναίου με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 55-86 στο σκορ στο 35′, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να μειώσουν σε 65-88 με τον Τσιάρα. Ο Ολυμπιακός, όμως, στο τέλος έκανε το «7 στα 7″ στους αγώνες του, νικώντας τα Τρίκαλα με σκορ 69-89.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 31-43, 44-77, 69-89

Ανά δεκάλεπτο: 17-26, 14-19, 13-32, 23-12

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ντόουελ 2, Τσιάρας 13 (2), Κόντζερ 15, Καλογιαννίδης, Τιγκ 8, Καντούγκαν 3, Σόκο 23 (11 τρίπ., 11 ριμπ.), Καραθανάσης, Καλλές, Ρόμπινσον 5, Βαρυτιμιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Στρόμπερι 11 (1), Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 2, Μάντζαρης 8 (2), Λοτζέσκι 12, Χάντερ 8, Παπαπέτρου 7 (1), Τσαϊρέλης 9, Τολιόπουλος, Αγραβάνης 11 (2), Χάκετ 3, Αθηναίου 7 (1).