Δεύτερη νίκη για τα Τρίκαλα

17 Οκτωβρίου, 2015 19:30 Επιμέλεια: / , ,

esa

Σε ένα ανταγωνιστικό παιχνίδι, τα Τρίκαλα νίκησαν την Καβάλα με 73-64, χάρη σε ένα 8-0 σερί τους στη τέταρτη περίοδο.

Οι καλές άμυνες και τα άστοχα σουτ ήταν το κυρίαρχο στοιχείο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Καβάλα να προηγείται με σκορ 3-6 στο 5′. Ο Κόνγκερ με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα (11-10) στους γηπεδούχους, με το 14-16 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σόκο διαμόρφωσε το 21-21 στο 13′, ενώ ακολούθως ο Κεμπ διαμόρφωσε το 23-26 στο 15′, με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχες στο παρκέ, κάνοντας όμως και αρκετά λάθη. Ο Ντάουελ με τρίποντο και ακολούθως ο Σόκο έφεραν τα Τρίκαλα στο +8 (35-27) στο 18′, μετρώντας ένα σερί 8-0 σε τέσσερα λεπτά. Το πρώτο μέρος βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 37-30.

Στο δεύτερο μέρος τα Τρίκαλα συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο σκορ, με τον Σόκο να διαμορφώνει το 44-34 στο 25′. Ο Κόνγκερ με τρίποντο έφερε την διαφορά στο +11 (49-38), αλλά στη συνέχεια οι Βάργκας και Κοστόφ μείωσαν σε 52-46 στο 29′. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τους γηπδούχους να προηγούνται με 55-48.

Στη τέταρτη περίοδο η Καβάλα αντέδρασε και με σερί πόντους, αλλά και χάρη στο τρίποντο του Κοστόφ, μείωσε σε 57-56 στο 33′. Ο Γιαννακίδης με τρίποντο μείωσε σε 60-59 στο 35′, βάζοντας… φωτιά στο ματς, ενώ ακολούθως με τον ίδιο τρόπο έφερε το ματς στα ίσα (62-62) στο 36′. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 8-0, ξεφεύγοντας με 70-62 στο 38′, κερδίζοντας στο τέλος και το ματς με 73-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 55-48, 73-64